Presa din Ungaria a reacționat după scandările xenofobe din timpul partidei Farul – Sepsi

Date:

Adrian Cojocaru a întrerupt partida în minutul 42 din cauza scandărilor xenofobe ale galeriei formației constănțene.

Ce a scris presa din Ungaria despre scandările xenofobe din timpul meciului Farul – Sepsi

Jurnaliștii maghiari au reacționat la scurt timp după ce Sepsi a învins-o pe Farul Constanța. Cei de la nemzetisport.hu au remarcat jocul foarte bun al formației lui Bernd Storck și au criticat reacția fanilor constănțeni la adresa jucătorilor lui Sepsi.

Meciul abia începuse și Sepsi era deja în avantaj. Safranko a fost lansat de Marius Ștefănescu și a trimis mingea în poartă printre picioarele portarului lui Farul. Farul a încercat să ofere un răspuns rapid, dar șutul lui Louis Munteanu a trecut departe de poartă, iar Niczuly a respins a doua încercare. Sepsi s-a apărat bine și a respins atacurile constănțenilor.

La scorul de 3-0, jucătorii și suporterii gazdelor au cedat. Jucătorii au reacționat cu intrări foarte dure, iar cei din urmă cu scandări xenofobe. Din acest motiv, arbitrul Adrian Cojocaru a întrerupt jocul pentru două minute”, au scris maghiarii de la